Club Aydınoğlu | Aikido

FARKI HİSSET!

Club Aydınoğlu

Aikido

Gelişen teknoloji ve modernleşme ile beraber, çağımızın en yaygın hastalığı stres.

Günümüz dünyası yetişkinlere aşırı sorumluluklar yüklemiş bulunmakta, herkes kendisi ve ailesi için en iyisini isterken bunun oluşturduğu ekstra baskı insanların yıpranma süreçlerini hızlandırıyor, İş hayatındaki yetişkinler, var olmak için çok yönlü olmak zorundalar, gerçekleşen olaylar karşısında, karar ve değerlendirme mekanizmalarının yerinde, hızlı ve doğru olması gerekmektedir. Artık biliniyor ki, bütün bunları sağlıklı yapılabilmesi, stres kontrolünden geçiyor, stres kontrolü ve hızlı karar alma yetisini Aikido kadar arttıran başka bir savaş sanatı bulunamamıştır. Ayrıca Aikido antrenmanlarının yetişkinlerin, kan basıncı, vücut kompozisyonu, kalp ve solunum sistemleri üzerinde olumlu etkileri vardır.

Özellikle yetişkinlerin Aikido teknikleri ardından, mokuso meditasyonları ile tamamen rahatlaması, gevşemesi ve yenilenmesi sağlanmaktadır. Kendinizi ödüllendirin.

Çocuk Aikido

  • Çocuklar gözlemleyerek ve tatbik ederek, dinleyerek öğrendiklerinden çok daha fazlasını öğrenirler, AIKIDO antrenmanları da bu öğrenme yolu için en uygun ortamlardan biridir. Antrenmanlar fiziksel güce dayanmaz, bu yüzden cinsiyet ve yaş ayrımı yoktur. Çocuklar AIKIDO ile sert ve dolayısı ile kontrolsüz hareketlerle sonuç alamayacaklarını kolaylıkla öğrenirler. Ayrıca, antrenman sırasında çocuklar diğer arkadaşları ile birebir çalışmalar yapacakları için sürekli olarak empati kuracak ve bu yeteneklerini tüm hayatlarına taşıyacaklardır. Antrenmanda çocuklar, hocalarının almış olduğu güvenlik önlemleri eşliğin de fiziksel güçlerini arttıracak oyunlarda oynarlar, bütün bunlar kasların dengeli gelişerek güçlenmesine, vücut duruşunun düzelmesine, vücudun esnekliğinin artmasına ve denge hissinin gelişmesine neden olur.. Bu oyun dünyası gerçek bir öğrenme ortamı olduğu gibi çocukların kendi yaşıtları ile herhangi bir başarı kaygısı olmadan rahatça iletişim kurmalarını sağlar.
  • Aikido; çocukların bedensel ve ruhsal gelişimlerini tamamlamaları, sosyal ilişkiler içine girmeleri ve enerjilerini doğru yolda kullanmalarına yardımcı olur. Düzenli olarak yapacakları bu spor sayesinde sorumluluk duyguları gelişecek, kendilerine duydukları güven adım adım artacaktır.
  • Aikido tekniklerini öğrenen çocuklar, yaşamları boyunca karşılarına çıkan tüm zorluklarla baş edebilmek konusunda daha avantajlı olacaktır. (Maruz kaldığımız her atak yaşamımızda karşılaştığımız bir soruna benzer, Her teknik de o sorunu çözmek için seçtiğimiz yola)
  • Aikido teknikleri, güce karşı güç kullanmayı değil, gücü kontrol etmeyi öğretir; yani sorunlar karşısında tedirginlik yaşayarak yeni sorunlar yaratmayı değil, sorunlar karşısında çözüm üretmeyi öğretir. Çocuklar sosyal sorunları karşısında ya sert davranışlar gösterip saldırgan hareketlerde bulunuyorlar, ya da içlerine kapanıp öz güvenlerini yitiriyorlar, bu durumda Aikido çocuklara sorunu daha da büyütmek yerine, kendi yararlarına göre değiştirip, saldırıyı yönlendirmeyi ve çözüm üretmeyi gösterir.
  • Eskiden aileler bebeklerinin el çırpmasına, değişik sözcükler çıkarmasına, oyunlar oynamasına sevinir ve bununla övünürdü. Ancak artık aileler tablet kullanabilen çocuklarıyla övünmekte, birbirlerine çocuklarının telefonlarla tabletlerle yaptığı işleri anlatmaktalar. Çocuklar, doğar doğmaz televizyon izlemeye başladıkları için teknolojinin çoğu zaman yaydığı sevimsiz enerji ile neşesiz ve donuk hale gelmekte. Bunun yanında aileler ‘hareketli’ olarak düşündükleri çocuklarını doktora götürerek (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Sendromu) teşhisiyle yatıştırıcı ilaçlar kullanılmasına neden oluyorlar. Bu ilaçlar çocuğun kinetik enerjisini frenlemekle kalmayıp, çocuğa neşesiz ve donuk bir hal kazandırıyor. Düzeltildiği düşünülen dikkat dağınıklığı esasında algı bozulmalarına yol açarak, donuk, ilgisiz bir nesil oluşmasına sebep oluyor. Bütün bu çarpıklığı Düzeltmek en büyük görevimiz olmalıdır.Sevdiklerinize ‘eğitim’ hediye edin.

Aikido

İletişim
Kıdemli Antrenör 4.Dan Berker ERSU 0532 749 23 76

Her Zaman En İyisi!

KALİTEYİ YAŞA!
ansfyagrsl
Bizi Ara!
Adres Al!
Call Now Button